Gali atsitikti, kad šventėms neliko energijos, „išsitaškėme“ uoliai besiruošdami joms, užbaiginėdami metų darbus ir vos spėdami aplankyti svarbius klientus ar seniai matytus draugus. O kur dar kalėdiniai vakarėliai, ir vaikų ugdymo įstaigų įvairiausi pasirodymai. Dviejų vaikų šeima iki Kūčių vidutiniškai sutinka keturis Kalėdų senelius (po vieną kiekvienam vaikui iš mokyklos ir būrelio). Natūralu, gruodis tampa dvilypiškiausiu mėnesiu: nešantis daugiausia džiugesio ir tuo pačiu keliantis didžiausią įtampą.
Džiugesį godžiai pasilikime sau. Kviečiu mėgautis kiekviena snaige, švytinčiu miestu, vaikų klykavimais leidžiantis nuo baltųjų kalniukų. Atsiminkime, džiugesį, kaip ir Kalėdų stebuklą, nešiojamės širdyje.
O ką daryti su įtampa? Įtampą susikeliame mes patys su noru „tobulų“ švenčių, susitikimų ir turint kitus perfekcionizmo skatinamus lūkesčius. Įtampą taip pat sukelia ir išoriniai faktoriai: padidėjusios spūstys gatvėse, parduotuvėse, socialinis spaudimas vartoti, elgsenos įpročiai „privalu visiems kažką nupirkti dovanų“ ir pan. Taigi, be pakitusių gruodžio sąlygų dar lieka įprastas mūsų gyvenimas su įprastu įtampos lygiu. Natūralu, kad prasidėjus antrai gruodžio pusei vietoj žybsinčių girliandų pradeda žybsėti mūsų įtampos laidai.
Taigi, kaip valdyti įtampą šventiniu laikotarpiu? Pateikiu penkis žingsnius, kuriuos dažnai naudoju savo kasdienybėje. Šių žingsnių pagrindas yra dėmesingas įsisąmoninimas (ang. mindfulness), kai kasdieninėse situacijose praktikuojame dėmesingumą ir stengiamės išeiti iš autopilotinio elgesio. Būna dienų, kai kelis kartus pačiai tenka sustoti ir kelias minutes skirti kilusiam dienos chaosui suvaldyti. Pavyzdžius pritaikiau būtent šventiniam laikotarpiui.
Penki žingsniai padėsiantys suvaldyti šventinę įtampą, chaosą:
1. Stop! Sustabdykime save veikime iš inercijos arba kai jaučiame įtampą, chaosą, sąmyšį. Sustokime, kai esame visiškame skubėjime ir atrodo, kad negalime iš jo išeiti. Sustokime (bent keliom sekundėm) tiek viduje, mintimis, tiek išorėje. Vadovaukimės principu: skubėkime lėtai.
2. Kas vyksta? Supraskime, kas vyksta: išorėje (faktai) ir viduje (savijauta). Įsivardinkime be vertinimo ir kritikos, kokie įvykiai šiuo metu vyksta ir kiek realu yra įgyvendinti suplanuotus planus. Įsivardinkime, kokias emocijas tai kelia.
3. Kas valdo? Atsakykime sau į klausimą, kas šiuo metu mus valdo racionalus protas ar jausmų protas? Apsispręskime, kokiame prote norite funkcionuoti. Racionalaus ir jausmų protų sankirta yra išmintingas protas. Kaip jį pasiekti? Vienas iš būdų yra meditacija. Pavyzdžiui, kelių minučių kvėpavimo meditacija. Instrukcija lengva, tiesiog užsimerkus ir atsisėdus stebėti įprastą savo kvėpavimo procesą. Kvėpavimą įsivaizduoti, kaip inkarą, į kurį galima atsiremti, kad ir kas vyktų išorėje. Savo dėmesį vis grąžint prie natūralaus kvėpavimo stebėjimo proceso.
4. Kas toliau? Kai pajuntame ramybės užuomazgas savyje, ramiai susidėliokime kelis galimus situacijų sprendimus. Pavyzdžiui, įsivaizduokime kelis variantus, kaip galime praleisti šventes. Ir apsvarstykime, kuriame variante jūs ir jūsų šeima jausite daugiausia ramybės ir pilnatvės? Kuris Kalėdų šventimo variantas bus jums tikros Jūsų Kalėdos?
5. Aiški kryptis! Kai apsvarstote variantus esant išmintingame prote, laikykimės priimto išmintingo sprendimo ir eikime ta kryptimi. Ramybės akimirką pajuntame ir pamatome aiškią kryptį link kurios turėtume judėti. Nors kyla įvairiausių impulsų ir stimulų nuklysti nuo pasirinkto sprendimo, tačiau tuo metu, verta prisiminti 3 ir 4 žingnsius arba skirti penkias minutes: sustoti ir apsvarstyti savąjį sprendimą iš esamos akimirkos perspektyvos: kas nutiko, kad abejojate savo ankstesniu sprendimu?
Grįžtant prie švenčių. Dažniausiai norisi tiesiog ramių, pilnatve ir šiluma dvelkiančių švenčių. Pasidovanokime tokias šventes sau. Kaip? Mylėkime save ir žmones, kurie yra aplink mus. Meilė yra neįkainojama dovana.
2018 12 23
Foto: Annie Spratt / unsplash.com