Rašymo terapija: metodai #2

Tęsiant ciklą apie rašymo terapiją, šį kartą apie tai, kad rašymo gydymo galia gali slėptis ir po tinkamai pasirinktu rašymo metodu. Kai patys bandome padėti sau ar sumažinti savo kentėjimą, o gal  tiesiog palaikyti sąmoningumą gyvenime, kartais galime pasimesti tarp gausybės būdų. Tinkamai pasirinktas rašymo terapijos metodas padės geriau atskleisti tikrąją terapinio rašymo galią.

Laisvasis rašymas – rekomenduojamas kasdieniniam rašymui. Tai rašymas, kai rašome savęs nevaržydami, apie tai, kas mus svarbu tuo laikotarpiu.  Išliejama iš vidaus tai, kas tuo metu yra. Populiaru yra rašyti “rytinius puslapius” (Goldberg N.).

Ekspresyvus rašymas – trauminiams įvykiams spręsti. Tai rašymas, kai ribotą laiką laikantis instruksijos rašome apie konkretų įvykį keletą dienų iš eilės (Pennebaker J.).

Laiškai (nesiunčiami) –  dažniausiai taikomi santykių klausimams spręsti. Tinka susitikti su giliausiomis emocijomis, kad ir kokios jos bebūtų: pyktis, sielvartas ir tuo pačiu rasti įžvalgų ir palengvėjimo jausmą. (Adams K.).

Poezija – dažniausiai siekiant išreikšti stipresnį išgyvenimą, emociją arba per trumpą laiką įvardinti, apibendrinti savo būseną, patirtį.

Dienoraštis (jame gali būti sapnų, svajonių užrašai, maldos , veiklų planuoklės ir pan.) – konkrečioms užduotims užsirašinėti.

Verta išbandyti visus terapinio rašymo būdus. Ir tada, kai rašant labiausiai priartėjate prie savęs, prie savo tikrųjų norų, siekių, kai galite išgirsti savo sielos šnabždėjimą, tai ir yra jums tinkamas rašymo būdas. Rašykime kartu!

Literatūra:

Pennebaker J. W., Joshua M. Smyth J. M. (2016), Opening Up by Writing It Down, Third Edition: How Expressive Writing Improves Health and Eases Emotional Pain. The Guilford Press,  ISBN-10 : 1462524923

Adams, Kathleen (1990). Journal to the Self: Twenty-Two Paths to Personal Growth – Open the Door to Self-Understanding bu Writing, Reading, and Creating a Journal of Your Life . Grand Central Publishing. Kindle Edition.

Goldberg N. (2015) Apie rašymą: kaip išlaisvinti vidinį rašytoją. / Žmogaus psichologijos studija. ISBN: 9789955998792, p. 184

2021.04.12