Depresija yra sergama nepaisant švenčių. Šventinis laikotarpis gali sietis ne tik su džiugia nuotaika, laukimu, didesniu susitikimų kiekiu, bet ir su slogumu, liūdesiu. Amerikos psichologų asociacijos duomenimis 44% moterų ir 33% vyrų per šventes jaučia stresą. Žmonės, turintys psichikos sveikatos sutrikimų, gali būti dar labiau linkę patirti atostogų arba šventinę depresiją. Yra studijų rodančių, kad 64% žmonių, sergančių psichikos liga, šventės pablogina jų būklę.
Šventinė depresija arba atostogų depresija ( ang. Holidays blues) dar gali būt vadinama atostogų bliuzu, kalėdine depresija, kalėdiniu ar šventiniu bliuzu. Šventinė depresija apima nerimo, streso ir liūdesio požymius kalėdiniu laikotarpiu. Šios depresijos pradžią galima pajusti lapkričio mėn. ir ji baigiasi sausio pradžioje.
Kalėdinės depresijos priežasčių yra įvairiausių. Be vienišumo, bendro nuovargio, per didelio darbo krūvio, darbo neturėjimo ir kt., galima paminėti specifines šventinės depresijos priežastis:
- Nerealistiniai lūkesčiai kaip turėtų būti. Atotrūkis nuo „yra“ ir „turi būti“ didina nepasitenkinimą ir depresyvią nuotaiką.
- Įtampa, stresas dėl šeimos susibūrimų, kurių metu „reikia“ vengti tam tikrų jautrių temų. Taip pat gali padaugėti atsiminimų, kurie siejasi su praradimais, meilės ir šilumos trūkumu ar pan.
- Perteklinės finansinės išlaidos dovanoms.
- Spaudimas iš aplinkos puošti namus ir rasti „tobulai tinkamas“ dovanas, kepti šventinius sausainius ar gaminti kalėdines dekoracijas (pvz. iš vaikų ugdymo įstaigų ar kitos aplinkos)
- Nusivylimas ir vienišumas, jei nėra galimybės susitikti su šeima.
- Baigiantis metams, apgalvojus metus gali kilti nusivylimas ir nesėkmės jausmas neįgyvendinus savų tikslų ar nepadarius asmeninės pažangos, kurios buvo tikimasi.
Vis tik šventinei depresijai galima pasiruošti taip, kad jos neštų džiugesio ir poilsio, kiek tokiomis aplinkybėmis galima. Žingnsiai padedantys įveikti šventinę depresiją:
Realistiniai tikslai
Puiku, kai džiaugiatės atostogomis ir kuriate planus, ką norite nuveikti. Tačiau taip pat svarbu, kad jūsų lūkesčiai būtų realistiški ir pasiekiami. Šventės keičiasi taip pat, kaip keičiasi žmonės. Jos nebūtinai turi būti tobulos, kad būtų ypatingos. Jos nebūtinai turi būti panašios į praeities šventes, kad būtų tokios pat prasmingos ir įsimintinos. Pabandykite mesti sau iššūkį, kad išvengtumėte spąstų „privalo“ ir „turėtų“ arba „viskas arba nieko“ sampratos, netikėti mintimi, kad „jei šventės nėra pilnos džiugesio, tada jos yra visiškai apgailėtinos“. Gal šventės gali būti tiesiog tokios kokios bus ir jūs nusiteikę jų smalsiai laukti ir priimti patirtis, kurios jus pasiekia.
Būkite fiziškai aktyvūs ir išeikite į lauką
Kūno judėjimas yra vienas geriausių moksliškai pagrįstų būdų užkertanti kelią depresija bet kuriuo metų laiku, o atostogos ir šventės nėra išimtis. Kiekvieną dieną bent po 30 min. pasivaikščiojimo gryname ore bet kokiu oru, pagerina emocinę savijautą.
Valgykite ir gerkite saikingai
Jei nusprendėte vartoti alkoholį švenčių metu, verta atsiminti, kad alkoholis įprastai sustiprina neigiamus jausmus. Nevartokite alkoholio, jei jaučiatės depresyvios nuotaikos. Alkoholio didesnis vartojimas tik padidins depresijos pojūtį.
Jei iki šiol sunkesnes emocijas įveikiate „užgerdami“ arba „užvalgydami“ galima iš karto susiplanuoti, ką veiksite kai depresija paaštrės (išeisite pasivaikščioti, spręsite galvosūkius, piešite, paskambinsite kažkam, perklausysite kelias savo mėgstamiausias dainas ir t.t.)
Nustatykite ribas
Jei pastebite, kad tam tikri žmonės su kuriais bendraujate pagilina jūsų depresinę būseną, sukelia jums negatyvias emocijas, verta peržvelgti bendravimo ypatumus su šiais žmonėmis ir gal būt kažkur šiuose santykiuose reiktų pasakyti „Ne“ arba kitaip brėžti ribas atsižvelgiant į savo poreikius ir nepažeidžiant kitų ribų.
Laikas su savimi
Planuokite ne tik darbus, bet taip pat ir poilsį. Kiekvieną dieną bent 15 – 20 min. skirkite laiko sau atsipalaidavimui, ramiam pabuvimui: knygos skaitymui, muzikos klausymuisi, rašymui, jogai ar kitai maloniai veiklai ir savęs pajutimui.
Šventės gali nešti džiugesio ir šviesos, jei tik sąmoningai apsisprendžiame sau padėti ir jaustis laimingiems tiek kiek galime. Dalinkimės su kitais net ir mažiausiu šviesos gabalėliu. Dalinantis auga viltis ir suteikia vis daugiau gyvenimo.
Naudoti šaltiniai:
Kendra Cherry (2021) What Are the Holiday Blues? https://www.verywellmind.com/holiday-blues-4771716
Michelle Pugle, Allison Young, MD (2021) 5 Ways to Cope With Depression During the Holiday Season. https://www.everydayhealth.com/depression/ways-to-cope-with-depression-during-the-holiday-season/
Dr. Fatima Watt, Dr. Michelle Paul (2021) The Holiday Blues: Professional Tips on How to Cope. https://www.psychology.org/resources/the-holiday-blues-how-to-cope/
2021.12.18